Uzależenienia – jak oddziałują na funkcjonowanie mózgu?

Czasy się zmieniają, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie. Niekiedy jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej historii o tym, że ktoś stracił życie, bo robił coś, w czym nie dostrzegał niczego złego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najgorsze ze wszystkich uzależnień. Stwarza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków psychoaktywnych nie myśli racjonalnie. Z czasem zanika u niej jakakolwiek moralność, bo nie potrafi dostrzec różnicy między dobrem a złem. Przygnębiające jest także to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się w podobny sposób: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. Fakt, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno namawiać do próbowania, bowiem właśnie w ten sposób zaczyna się najtrudniejsza droga nałogu.

Osoba, która regularnie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Należy je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Odmienia się sposób postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji psychoaktywnych niszczy pracę mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędne, by odpowiednio reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zaburzają funkcjonowanie konkretnego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron generuje w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec czuje euforię, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na nastrój, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

tabletki na powiększenie członka

Bardzo ciężko jest wyjść z tego nałogu. Terapia na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma odczucie, że cierpi każdy skrawek jej ciała, a przez to kaleczy się, by skupić uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest zagwarantowane, że osoba, która przebywała na odwyku już nie wróci do nałogu. Potrzeba chcieć samemu wyjść z dołu, który z każdą następną działką się pogłębia. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto też wspomnieć, że sporo narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przekonywujące? W proszkach znajduje się rozdrobnione szkło, które uszkadza żyłki w nosie.

Na ten temat można się rozpisywać nieskończenie. Warto wiedzieć o niekorzystnym działaniu tych wszystkich substancji, bo ta wiedza może uchronić ludzi przed dopuszczeniem się ogromnego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia. 

About the Author

You may also like these