Znany Berlin w niecodziennej odsłonie

Metropolia Niemiec to miasto o niezwykle bogatej oraz smutnej historii. Realia II wojny światowej doprowadziły do wielkich zniszczeń w obrębie stolicy, następnie przez dziesięciolecia Berlin podzielony był murem na dwie strony. Obecnie miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez licznych turystów. Warto poznać mniej uczęszczaną odsłonę metropolii, żeby zobaczyć to miejsce z trochę odmiennej strony.

Osoby chcące poznać berlińską wersję artystycznej awangardy, na pewno powinni zwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z architektonicznego punktu widzenia, obszar ten nie może się szczycić standardowymi zabytkami, jednak na pewno panorama jest fascynująca. Spotkamy tam zniszczone, wiekowe kamienice obok nowszych, szarych budynków, wszystkie ozdobione pełnymi życia muralami. Kreutzber znany jest z otwartego ducha a także tolerancji. Egzystuje tam mnóstwo ludzi z całego globu, rasizm nie będzie dopuszczalny, na zewnątrz zauważamy osoby o różnym kolorze skóry, oni żyją w symbiozie razem. Spotkamy tam pełno awangardowych barów, księgarni ze starymi egzemplarzami, salonów z płytami. Miejsce to jest również przyjazne weganom, na każdym przystanku spotkamy restaurację, w której menu trudno szukać mięsa.

Warto również wybrać się na wycieczkę szlakiem zburzonego muru berlińskiego. W środku stolicy co prawda są zachowane jego reprezentacyjne elementy, jednak najlepsze egzemplarze zobaczymy znacznie dalej. W tym celu będziemy potrzebowali udać się do wschodniej dzielnicy Berlina, której klimat jest zupełnie inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, nostalgicznych budynków, które Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Pełno tam również zamkniętych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z kolorowymi częściami muru, pokrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Lecz w trakcie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu lub we wschodniej pierzei miasta, dostrzeżemy Berlin z zupełnie innej strony.

About the Author

You may also like these